חייגו עכשיו 077-4100692
 
 
לקטלוג תכשיטי יהלומים לקטלוג טבעות אירוסין
ממחיר:
עד מחיר:
דף הבית » מאמרים » ההיסטוריה והמסורת של טבעות אירוסין

א.ו.ר.י יהלומים - מאמרים

 

 

ההיסטוריה והמסורת של טבעות אירוסין

בתרבות המערבית של ימינו, אנחנו רגילים לכך שכמעט כל הצעת נישואין מלווה במתן טבעת אירוסין. אנחנו מכירים את זה מכעט מכל סצנה של הצעת נישואין – הגבר כורע על בירכו, שולף מכיסו קופסה ובתוכה מונחת טבעת יהלום מרהיבה ואז נשאלת השאלה הניצחית: "התינשאי לי?".
רוב טבעות האירוסין נכון להיום הן טבעות העשויות זהב ומשובצות יהלום בודד, או כמה יהלומים. 
אך לא תמיד טבעות אירוסין היו בעלות המשמעות הרומנטית שיש להן היום.
למעשה התיעוד הראשון שדומה למתן טבעת אירוסין הוא עוד בתקופת האדם הקדמון. בימים האלו, היו נוהגים הגברים לכבול את נשותיהן בסוג של טבעות שהיו עשויות משורשי עצים, ובכך כל גבר הכריז על האישה כשלו. מזל שהמין האנושי התקדם מאז.
 
טבעת היהלום הראשונה שניתנה כטבעת אירוסין, היתה בשנת 1477. בשנה זו ארכידוכס מקסימיליאן הראשון, מנהיג האימפריה הרומית, העניק לאהובתו הדוכסית בורגונדי את טבעת היהלום כמתנת אירוסין.
מאז אותה טבעת יהלום, ישנם כמה תיעודים במהלך ההיסטוריה למענק של טבעות אירוסין עם יהלומים.
בתקופת הרנסס למשל היה נהוג להעניק טבעות אירוסין המשובצות יהלומים גולמיים. זה היה לפני שליטוש היהלומים תפס תאוצה בעולם.
 
לפני גילוי מיכרות היהלומים בעולם (באזור המאה ה-19), טבעות אירוסין היו עשויות מכל מיני חומרים שונים: פיסות עור של בעלי חיים, חבלי שיער שבו היו שוזרים אבנים צבעוניות, עץ מגולף בצורת טבעת, טבעות מאבנים ועוד סוגי טבעות שונים.
 
לטבעות אירוסין היו כמה תפקידים בעבר, חוץ מהפן הרומנטי:
בעבר, בתקופה שגברים היו עוזבים את הנשים בביתם ויוצאים למסעות שנמשכו לאורך תקופת ארוכות, היו נוהגים הגברים לתת לאישה שהם משאירים בבית חלק אחד מטבעת האירוסין, ואת החלק השני של הטבעת הם היו לוקחים איתם למסע שלהם. בדרך זו הם היו "מסמנים" את האישה שהם משאירים בבית, וכשהם היו חוזרים מהמסע שלהם הם היו מחברים את שני חתיכות הפאזל והופכים אותם לטבעת אחת.
 
בעבר טבעות אירוסין היו מסמלות גם הסכמים פוליטים. בתקופה שנישואים בין שני בני ממלכות שונות באו לסמל ברית פוליטית, טבעת האירוסין היתה הסמל לכך. כמובן שמסורת זו היתה נהוגה רק בשכבות הגבוהות.
 
לפני תחילת המאה ה-19 יצאו חברת טיפני וחברת קרטייה, כל אחת לחוד, עם סיגנון מיוחד לטבעות אירוסין משובצות יהלומים. חברת טיפני המציאה את טבעת האירוסין בשיבוץ שישה יהלומים בשורה, וחברת קרטייה המציאה את טבעת האירוסין המשולשת – טבעת אירוסין העשויה מזהב צהוב, זהב לבן וזהב אדום (סוג זה של טבעת אירוסין עדיין נפוץ היום בצרפת).
למרות ששתי החברות הגדולות האלו, ניסו להמציא את מושג טבעות האירוסין מחדש, הן לא הצליחו לעשות את המהפכה הגדולה בעולם טבעות האירוסין כמו שעשתה חברת דה בירס:
חברת דה בירס, הידועה בעולם כשם נירדף ליהלומים, והיא אחראית נכון להיום על רוב מכרות היהלומים בעולם, יצאה באזור שנת 1930 במסע פירסום גאוני, ששם דגש על טבעות אירוסין. בשנים האלו מכירות היהלומים היו בצניחה מטורפת בעיקבות השפל הכלכלי שאחז בעולם כולו, וחברת דה בירס ניסתה להציל את שוק היהלומים מקריסה, היא ניסתה בשנים האלו לשווק את היהלומים במיגזר הפרטי. הם יצאו עם הסלוגן הידוע "יהלומים הם לנצח", וניסו לשווק את היהלומים כחלק בילתי נפרד מטבעות אירוסין, ולהכניס ליהלומים את הנופך הרומנטי שיש לו היום. מסע הפירסום הזה היה אחד ממסעות הפירסום המוצלחים ביותר בהיסטוריה, ואכן מאז עלה באופן חד מספר היהלומים שנרכשו על ידי המגזר הפרטי. טבעות אירוסין תפסו חלק חשוב במכירת היהלומים בעולם, וכנאמר – נכון להיום כמעט כל טבעת אירוסין היא טבעת יהלום.
 


חזרה
קטלוג מוצרים

מבצע